Word nu lid!

Historie Donar – Den Bosch

door admin | 1 reactie

Na het goed ontvangen stukje over Leiden vorige keer, ook dit keer weer een historisch/statistisch stukje!

Net als Donar en Leiden is ook Den Bosch een club met een rijke historie. Het is een club met de nodige records, dus daar passen wat statistieken goed bij. De Bossche club werd in oktober 1952 opgericht onder de naam Eerste Bossche Basketball Club (EBBC). In 1965 promoveert EBBC naar de Eredivisie, maar blijft daar slechts een jaar. In 1972 betrad de club weer de Eredivisie, en is daar vervolgens altijd gebleven. Dit seizoen dus al voor het veertigste jaar! (Record nr. 1)
Waar Donar in 39 jaar slechts drie keer kampioen werd en tweemaal de beker won, werd Den Bosch veertien (!) keer kampioen (Record nr. 2) en pakten ze vijf keer de beker (gedeeld record met Amsterdam). In 1979 stond EBBC in de finale van de Saporta Cup (de voorloper van de ULEB Cup) tegen het ons bekende en geliefde Gabetti Cantù.

Van de 6 keer dat Donar de finale van de playoffs bereikte was Den Bosch 3 keer de tegenstander: in 1982 werd Den Bosch met 3-1 verslagen (volledige wedstrijd is hier te bekijken). In 2004 werd het 4-2 in ons voordeel (beelden van de wedstrijd, feestelijkheden na de wedstrijd en het feest op de Grote Markt zijn op YouTube te vinden). In 2006 werd het 4-3 in het voordeel van Den Bosch (beelden alhier)

De competitie dan. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen werd op 23 september 1972 gespeeld in Den Bosch. Nationale Nederlanden Donar verloor met 98 – 73. Ook de drie andere wedstrijden werden verloren (resp. 74 – 92 (T), 100 – 116 (T) en 94 – 88 (U)). De eerste Groningse overwinning kwam op 3 november 1973, toen Donar in de Evenementenhal voor 1100 man won met 76-70.
Vanwege de lange historie tussen beide ploegen zijn er bijzonder veel wedstrijden tegen elkaar gespeeld: 134 om precies te zijn. Vanavond dus de honderdvijfendertigste!
Met een gemiddelde score van 82,47 – 86,48 (Donar – Den Bosch) is Den Bosch over al die jaren iets in het voordeel. Net als tegen Leiden is ook hier een verschil in uit- en thuiswedstrijden te zien. Van de 134 wedstrijden werden er 68 uit gespeeld waarin de gemiddelde score 81,07 – 81,22 (Den Bosch – Donar) was. Een miniem uitvoordeel voor Donar dus! In de 66 thuiswedstrijden was de gemiddelde score 83,76 – 92,05 (Donar – Den Bosch) wat aangeeft dat Den Bosch een iets groter uitvoordeel heeft. Den Bosch won 35 keer in Groningen tegen 31 dat Donar in eigen huis won.

Vanavond is een thuiswedstrijd, dus kunnen we een nederlaag van 84-92 verwachten? Misschien wel, misschien niet. Vorig seizoen wist EiffelTowers niet te winnen in Groningen. Voor de laatste uitzege van de Brabanders moeten we nog een seizoen terug, naar 6 februari 2010. Toen wist EiffelTowers voor 3870 toeschouwers met 77-90 te winnen. Het werd voor GasTerra Flames de laatste verloren wedstrijd in de competitie en de club werd uiteindelijk overtuigend landskampioen.

We zullen het zien vanavond!

1 reactie

    1. iBasketball Bullets « iBasketball –

      […] SV Donar – Historie Donar vs Den Bosch […]

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.